Denso® 4504 Spark Plug, Sold Individually, Platinum TT Series
Manufacturer #4504
|
Denso® 4504 Spark Plug, Sold Individually, Platinum TT Series
Manufacturer #4504
|
$8.51
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Solid terminal type; Gasket seat style; ISO overall height; Twin tip design; Titanium enhanced ground electrode; Machine rolled threads; Kindly check the actual interchange part on denso website for perfect fitment. |
| Spark Plug Code | PK20TT |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 20 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Platinum TT Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
3
4 Star
9
5 Star
88
I will say that the parts I ordered were the right parts partSpark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
3.0/5
You take too long for delivery you say at order free shipping and I ordered 4 things and then you put a 35.00 shipping fee on it and it took over a week to get all 4 things
TR
Posted by Tim R. / Fri, Mar 06
Great product and fast shippingSpark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Just like oem truck runs great
RR
Posted by Randy R. / Tue, Feb 17
Good ServiceSpark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Service was very good and it arrived as Stated and I will be ordering from Carparts again
SD
Posted by Sylvia D. / Wed, Dec 17
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Great deal on plugs came to my house withen a few days carparts is the best to order from never a issue carparts only online parts i go to
MK
Posted by Marlene K. / Sun, Nov 30
Meets expectationSpark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Parts came in quick and were as expected. No issues once installed on the car. Would order again if needed.
CM
Posted by Chris M. / Sun, Sep 07
Showing 1 - 5 of 33 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: I need my spark plugs replaced, what do I need to order for a full set?NAOMI N. / May 24, 2024
Just 4 to your cart, then get your ignition coils and the boots theyre like little O rings that attach to the bottom of the coils, and tools ready
CC
Answered by Cesar C. / Sun, Jan 12Question: Do these come pre gapped?Billy A. / Nov 22, 2023
Hi Billy, thank you for reaching out! Yes, it does. You can click the link below to order the part while stocks last. Have a good one!
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/np4504?can=cpab2020_csqa_20231121
AB
Showing 1 - 2 of 2 Questions