Denso® 4511 Spark Plug, Sold Individually, Platinum TT Series
Manufacturer #4511
|
Denso® 4511 Spark Plug, Sold Individually, Platinum TT Series
Manufacturer #4511
|
$11.97
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Solid terminal type; Tapered seat style; Twin tip design; Titanium enhanced ground electrode; Machine rolled threads |
| Spark Plug Code | PT16TT |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 18 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Platinum TT Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
11
5 Star
89
Denso sparkersSpark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Platinum spark plugs were at a great price and came quickly. Having the correct preset gap made installation a breeze.
JE
Posted by John E. / Tue, Feb 10
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Not bad thank you
CS
Posted by Crystal S. / Thu, Dec 11
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Great quality product
JL
Posted by Jeremiah L. / Tue, Jun 24
Spark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
This is a great product, fit well with my vehicle and run very smoothly.
Thank you
AV
Posted by Anh V. / Fri, May 23
The only thing I'm saying is for the military discount all veterans deserve it we deserve that please work on thatSpark Plug, Sold Individually, Platinum Tt Series
5.0/5
Hey I'm totally happy received my package on time delivery car parts number one!
JT
Posted by Jonathan T. / Sun, Jan 12
Showing 1 - 5 of 28 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Gap size right for a 2009 f150 FX4?Derek G. / Nov 10, 2023
Hi Derek, I'm glad to assist you. As noted in the details, it has a 1mm pre-gap. If your car appears in the vehicle fitment information below (year, make, model, submodel, and engine size), it is a guaranteed fit part. Grab our price-cut promo and click the link below to buy it today. Happy shopping!
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/np4511?can=cpje1043_CSQA_20231110
JE
Question: What happens if I install this plug on my 1993 Buick regal 3.8 v6 with a lower gap number other than 0.60?James H. / Aug 15, 2023
Hi James, thank you for reaching out. Installing a spark plug with smaller gap can lead to misfire, overheating, and emission issues. This item is incompatible with the 1993 Buick Regal with a 3.8-liter engine. Per checking, we don't have a direct-fit spark plug for your vehicle. Have a nice day.
AP
Question: Are they pre gapped?Kiantae D. / Apr 07, 2023
Hi Kiantae, thank you for reaching out. Yes, it is. You can click the link below to order the spark plug while stocks last. Have a good one!
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/np4511?can=cpab2020_csqa_20230407
AB
Showing 1 - 3 of 3 Questions