Denso® 5023 Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #5023
|
Denso® 5023 Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #5023
|
$8.21
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Projected tip; Removable nut terminal type; Tapered seat style; Machine rolled threads; U-Groove electrode configuration |
| Spark Plug Code | T16EPR-U15 |
| Electrode Tip Material | Nickel |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.5 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 18 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Standard Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Great partsSpark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
Excellent running car with great gas mileage no problem recommending this sparks plugs
VR
Posted by Vadaysha R. / Sun, Feb 22
Best Bang For your BuckSpark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
Excellent spark plug for the price I paid. Easy In and easy out. And from thought to finish about a day in half from the time i ordered till they were installed.
CM
Posted by Charles M. / Sun, Feb 15
Tune upSpark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
Worked great
ER
Posted by Ever R. / Sun, May 05
I like itSpark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
Love it. Works really well
AL
Posted by Alan L. / Thu, Mar 07
Great job <a href="http://carparts.com" target="_blank">carparts.com</a>Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
Excellent service/communication & parts seem to be of high quality. Thank you !
CS
Posted by Clyde S. / Fri, Sep 08
Showing 1 - 5 of 9 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Looking for sparkplugs gap 0.052-0.056 for 2007 Lincoln Lincoln towncar signature series? GasHenry G. / Nov 19, 2021
Hi Henry, I'm glad to assist you. Unfortunately, the closest we have is a .05 gap size. This is with part number NP3244, by Denso brand. If this is good after consulting with a mechanic. Then, grab our sale price offer and click the link below to order today. I hope this helps. Happy shopping.
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/np3244?&vehicle[cylinders]=8&vehicle[liter]=4%2E6&vehicle[submodel]=Signature&vehicle[model]=Town_Car&vehicle[make]=Lincoln&vehicle[year]=2007&can=CPJE1043
JE
Showing 1 - 1 of 1 Questions