Denso® 5090 Spark Plug, Sold Individually, Iridium Long Life Series
Manufacturer #5090
|
Denso® 5090 Spark Plug, Sold Individually, Iridium Long Life Series
Manufacturer #5090
|
$13.78
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Solid terminal type; Tapered seat style; ISO overall height; Machine rolled threads; Iridium long life electrode configuration |
| Spark Plug Code | ZTJ16R10 |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 18 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Iridium Long Life Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Sold Individually, Iridium Long Life Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Spark plugsSpark Plug, Sold Individually, Iridium Long Life Series
5.0/5
Exactly what the picture shows. Arrived in two days. Always pleased with carparts.
JM
Posted by JOE M. / Wed, Dec 28
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.