Denso® 5309 Spark Plug, 3.2L, 6Cyl, Sold Individually, Iridium Power Series
Manufacturer #5309
|
Denso® 5309 Spark Plug, 3.2L, 6Cyl, Sold Individually, Iridium Power Series
Manufacturer #5309
|
$19.00
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 5/8 in. hex size; Removable nut terminal type; Gasket seat style; Machine rolled threads; 0.4 mm center electrode; Iridium power electrode configuration |
| Spark Plug Code | IXU24 |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 0.9 mm |
| Heat Range | 24 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Iridium Power Series |
| Thread Size | 12 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, 3.2L, 6Cyl, Sold Individually, Iridium Power Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Great Parts...Great Service.Spark Plug, 3.2L, 6Cyl, Sold Individually, Iridium Power Series
5.0/5
Purchased spark plugs and wires for My Passat And they were perfect
Fit perform well. Car runs great.
JP
Posted by John P. / Mon, May 19
Denso Iridium spark plugsSpark Plug, 3.2L, 6Cyl, Sold Individually, Iridium Power Series
5.0/5
The plugs came in a few days after I ordered them and they were preset to the gap required by the Mfr. After the easy installation I noticed a significant reduction in the engine vibration and noise.
B
Posted by BD707262938 / Wed, Apr 26
Originally posted at JCWhitney.com
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.