Denso® SET-NP3143-6 Spark Plug, Set of 6, Standard Series
Manufacturer #SET-NP3143-6
|
Free Shipping
Free Shipping
Denso® SET-NP3143-6 Spark Plug, Set of 6, Standard Series
Manufacturer #SET-NP3143-6
|
$28.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Spark Plug Code | K16PR-L11 |
| Electrode Tip Material | Nickel |
| Quantity Sold | Set of 6 |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Standard Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: 5303 spark plug for a 1998 Isuzu rodeo?Cindy C. / Feb 03, 2024
Hi Cindy, I'm glad to assist you. Yes. We have the Denso iridium type available (5303) for your 6-cylinder 1998 Isuzu Rodeo. Grab our lowest price and click the link below to buy it today. Happy shopping!
https://www.carparts.com/details/Isuzu/Rodeo/Denso/Spark_Plug/1998/LS/6_Cyl_3-dot-2L/NP5303.html?can=cpje1043_CSQA_20240203
(order six pieces of this spark plug)
JE
Question: Are these spark plugs pre-gaped ?Bruce A. / May 05, 2023
Hi Bruce, I'm glad to assist you. No. It is not. The certified mechanic will set the gap to match the vehicle application. This spark plug fits different make and models. Enter your vehicle application (year, make, model. submodel, and engine size) from our homepage to filter the direct-fit spark plugs you need. I hope this helps.
JE
Showing 1 - 2 of 2 Questions