Denso® SET-NP4701-6 Spark Plug, Set of 6, Iridium TT Series
Manufacturer #SET-NP4701-6
|
Free Shipping
Free Shipping
Denso® SET-NP4701-6 Spark Plug, Set of 6, Iridium TT Series
Manufacturer #SET-NP4701-6
|
$63.70
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Set of 6 |
| Warranty | 1-year or 12,000-mile Denso limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Iridium TT Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Set Of 6, Iridium Tt Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Extremely satisfiedSpark Plug, Set Of 6, Iridium Tt Series
5.0/5
The spark plugs worked perfectly in my Honda. And I received them before the date they said I would get them. Which really made things nice. But there high quality for a really good price
DW
Posted by David W. / Fri, Sep 22
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Do these brand of spark plugs come pre-gap?Troy D. / Sep 22, 2023
Hi Troy, I'm pleased to assist you. Yes, Denso spark plugs NP4701 are already pre-gapped when they leave the factory. To order, click the link below while supplies last. I hope this helps, and enjoy shopping!
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/set-np4701-6?can=CPGG4850_CSQA_20230921
GG
Showing 1 - 1 of 1 Questions