NGK® 2288 Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #2288
|
NGK® 2288 Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #2288
|
$13.96
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Double Electrode Semi-Surface; Ships to U.S. addresses only. Cannot be shipped internationally. |
| Spark Plug Code | BKR6EK |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Replaces OE Number | 1765265, 7410, 3196, 3922, 2288, 09195109, 12129064619, K6RDY |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 0.9 mm |
| Interchange Part Number | 1765265, 7410, 3196, 3922, 2288, 09195109, 12129064619, K6RDY |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | Standard Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
NGK®Spark Plug, Sold Individually, Standard Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
GREAT PLUGSpark Plug, Sold Individually, Standard Series
5.0/5
NOT BAD... READ ALOT OF REVIEWS BEFORE BUYING. MY BMW LOVES THE NGK SPARK. SOME REVIEWS SAID THAT THIS IS BETTER THEN THE BOUSH BUT I DONT KNOW FOR SURE IF THATS TRUE, BUT I FIGURE SOMEONE OUT THERE IS SMARTER THEN ME. TO ME THEY LOOK THE SAME. I GOT MT WIRE SET FROM ANOTHER WEBSITE CAUSE IT WAS CHEAPER AND HIGH PROF. WIRES. I LOOKED ALL OVER AND NGK PLUGS WERE CHEAPEST HERE.
J
Posted by JMCSIU / Sat, Apr 18
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.