NGK® 6441 Spark Plug, Sold Individually, Iridium IX Series
Manufacturer #6441
|
NGK® 6441 Spark Plug, Sold Individually, Iridium IX Series
Manufacturer #6441
|
$16.50
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Iridium Long Life; Ships to U.S. addresses only. Cannot be shipped internationally. |
| Spark Plug Code | ZFR6FIX-11 |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Replaces OE Number | FR7LII33X, 9803, IK16L, XP5224, 6441, 99906910X9020, MZ602069, 1UNH18110, BY481ZFR6F, QSP3 |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 6 |
| Interchange Part Number | FR7LII33X, 9803, IK16L, XP5224, 6441, 99906910X9020, MZ602069, 1UNH18110, BY481ZFR6F, QSP3 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | Iridium IX Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
NGK®Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
38
5 Star
63
ReviewSpark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
4.0/5
Seems to be working just fine and came nice and clean thank you
EM
Posted by Edward M. / Mon, Jan 26
Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
5.0/5
Shipped on time, no issues with installation, works as expected.
LS
Posted by Lucretia S. / Tue, Aug 19
High quality, fair price.Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
5.0/5
Quality product, fair price..
PK
Posted by Pete K. / Fri, Mar 01
Perfect Service Every Time!Spark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
4.0/5
Upon ordering the spark plugs, they were an assured fit with my vehicle. Speedy delivery which was awesome. However, the plugs were for a 3.7L and not a 4.0L. After contacting the returns department, they were super helpful with making the situation right. I wish that the plugs would have been the proper ones, but dealing with this company deserves a good review. They are awesome!
TM
Posted by Tanner M. / Mon, Feb 05
NGK spark plugs iridiumSpark Plug, Sold Individually, Iridium Ix Series
4.0/5
Hey you guys sent me the wrong spark plugs I ordered three spark plugs for 350 Z Nissan 2008 HR engine The part number is (LKAR7BIX-11S Number 93501 but you guys sent me ZFR6FIX-11 number 6441 So would like to talk to someone to resolve this problem
HM
Posted by Henry M. / Sat, Jun 20
Showing 1 - 5 of 8 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: How many come in the box ?Joshua T. / Apr 04, 2021
Hi Joshua, I'm glad to help you out. As per this particular one, this is is sold individually. The price of $14 is for one spark plug only. I hope this helps. Happy shopping.
JE
Usually come with number of cylinders of your car, ie 4,6, 8 etc
KR
Answered by Kent R. / Sun, Apr 044
D
Answered by Devin / Sun, Apr 04Showing 1 - 1 of 1 Questions