NGK® 7162 Spark Plug, 2.2L, 4Cyl, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #7162
|
NGK® 7162 Spark Plug, 2.2L, 4Cyl, Sold Individually, Standard Series
Manufacturer #7162
|
$11.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | U-Groove; Ships to U.S. addresses only. Cannot be shipped internationally. |
| Spark Plug Code | DR8EA |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Replaces OE Number | RAX94C, 3954, 7162, R121XLS, 297542, 948200399, 980695871P, B1DR8EA, 9470100333, 920701199, AP0297542 |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 0.7 mm |
| Heat Range | 8 |
| Interchange Part Number | RAX94C, 3954, 7162, R121XLS, 297542, 948200399, 980695871P, B1DR8EA, 9470100333, 920701199, AP0297542 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | Standard Series |
| Thread Size | 12 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
NGK®Spark Plug, 2.2L, 4Cyl, Sold Individually, Standard Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
100
4 Star
0
5 Star
0
Doesn't Fit '08 Super GlideSpark Plug, 2.2L, 4Cyl, Sold Individually, Standard Series
3.0/5
The plugs look nice and clean, well made, probably function very well... but they don't fit my 2008 Harley Davidson Super Glide as indicated by the JCWhitney filter. Unless some knucklehead accidentally put them in the wrong box... The writing on the plugs I got says BR8ES and they are far bigger than the plug holes on my stock engine! The box indicates the same stock number JCW has (3961NGK).
My advice, they're probably good plugs but try a sparkplug cross reference other than what JCWhitney has to make sure they fit your vehicle before ordering!!
d
Posted by dooser / Sun, Apr 06
Originally posted at JCWhitney.com
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.