NGK® 90495 Spark Plug, Sold Individually, Ruthenium HX Series
Manufacturer #90495
|
NGK® 90495 Spark Plug, Sold Individually, Ruthenium HX Series
Manufacturer #90495
|
$20.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 1.25 mm Thread Pitch; 16 mm Hex Size; 0.6 mm Extended Projection Fine Wire Ruthenium Center Electrode; 5000 Ohms Resistance; (1) Projected Square Platinum Ground Electrode; Tapered Seat Type; Solid Terminal Type |
| Electrode Tip Material | Ruthenium Electrode Tip |
| Replaces OE Number | SP512A, 90495, 41125, 12647827, CYFS12F3, L3BD18110, AJ813092, LR025605 |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 0.03 in. |
| Heat Range | 6 |
| Interchange Part Number | SP512A, 90495, 41125, 12647827, CYFS12F3, L3BD18110, AJ813092, LR025605 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 25 mm Reach |
| Series | Ruthenium HX Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
NGK®Spark Plug, Sold Individually, Ruthenium Hx Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Taurus SHO PlugsSpark Plug, Sold Individually, Ruthenium Hx Series
5.0/5
The plugs came gapped correctly and worked as advertised.
KM
Posted by Kenneth M. / Thu, Sep 04
Great Product— clear, reliable, good performanceSpark Plug, Sold Individually, Ruthenium Hx Series
5.0/5
Bought these along with a valve cover gasket set for my 2017 Chevy Camaro. Installation was easy smooth, and fixed my issue. Performance feels enhanced while driving. Very satisfied and will purchase again when need be.
LP
Posted by Layla P. / Thu, Aug 21
Nice spark plugsSpark Plug, Sold Individually, Ruthenium Hx Series
5.0/5
I ordered 4 of these spark plugs for my Cadillac CTS 2.0 and with a tuneup my car is running like new.
CJ
Posted by Cedric J. / Fri, Jul 18
Great productSpark Plug, Sold Individually, Ruthenium Hx Series
5.0/5
Spark plugs all came pre gap, perfect fitment
JS
Posted by Jasmine S. / Sat, Apr 26
Spark Plug, Sold Individually, Ruthenium Hx Series
5.0/5
Good quality part right oem fitment
KP
Posted by Karina P. / Tue, Mar 14
Showing 1 - 5 of 5 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Are these pre gapped?Michael D. / Nov 02, 2022
Hi Michael, I'm glad to assist you. Yes. This is pre-gapped. I hope this helps, and if you're interested in this spark plug, you can click on the link below for direct ordering to take advantage of our ongoing discount and limited stocks. Happy shopping.
https://www.carparts.com/spark-plug/ngk/ng90495?can=CPAE1047_CSQA_20221102
AE
Question: My question is which one of your NGK plugs will run cooler than the factory plugs?Smokey Einstein / Jul 16, 2021
Hi Ramon, I'm glad to help you out. This ruthenium spark plug melts at 4233 degrees F (2334 degrees C), which is actually slightly lower or cooler than that of iridium. NGK says that these ruthenium plugs will last longer and provides higher ignitability, enhanced oxidation, and increased durability. Click on the link below to order the part. You'll get a 30-day price match guarantee with your purchase. I hope this helps. Happy shopping.
https://www.carparts.com/spark-plug/ngk/ng90495?can=CPGG4850
GG
Showing 1 - 2 of 2 Questions