A-Premium® APSTR152 Starter Motor 1.0KW 12V CW 10 Teeth
Manufacturer #APSTR152
|
Free Shipping
Free Shipping
A-Premium® APSTR152 Starter Motor 1.0KW 12V CW 10 Teeth
Manufacturer #APSTR152
|
$99.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 12V, 10 Teeth |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Product Fit | Direct Fit |
| Condition | New |
| Power Output | 1.0 kW |
| Replaces OE Number | 17982N, 17982, S114902A, S114902B, 23300CJ70D, S114902, S114902R, S114922 |
| Warranty | 3-year A-Premium Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Ecomm Landing Page | Engine |
| Interchange Part Number | 17982N, 17982, S114902A, S114902B, 23300CJ70D, S114902, S114902R, S114922 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
A-Premium®Starter Motor 1.4Kw 12V Cw 12 Teeth
1 Star
1
2 Star
1
3 Star
3
4 Star
9
5 Star
86
Starter Motor 1.4Kw 12V Cw 12 Teeth
4.0/5
Good job. Came fast
JW
Posted by John W. / Thu, Mar 19
Good starterStarter Motor 1.4Kw 12V Cw 12 Teeth
5.0/5
Item worked great bought the 3 year warranty for my daughter's car
JK
Posted by Jeffery K. / Thu, Mar 19
Starter Motor 1.4Kw 12V Cw 12 Teeth
5.0/5
Worked great.
PK
Posted by Patrick K. / Mon, Mar 16
Mitsubishi starterStarter Motor 1.4Kw 12V Cw 12 Teeth
5.0/5
As far as the starter goes, it works great can’t say much for the delivery process though.
BS
Posted by Bobby S. / Sat, Mar 14
2020 Chevy ColoradoStarter Motor 1.4Kw 12V Cw 12 Teeth
5.0/5
Best decision
DJ
Posted by Dalton J. / Fri, Mar 13
Showing 1 - 5 of 338 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.