Quality-Built® 19026 Starter, Remanufactured, QB Premium
Manufacturer #19026
|
Free Shipping
Free Shipping
Quality-Built® 19026 Starter, Remanufactured, QB Premium
Manufacturer #19026
|
$99.77
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Product Fit | Direct Fit |
| Condition | Remanufactured |
| Starter Design | PMGR Starter Design |
| Color Finish | Factory Finish |
| Style | Mitsubishi |
| Power Output | 1.2 kW |
| Tooth Quantity | 10 Tooth Count |
| Rotation | Clockwise Rotation (Standard) |
| Includes | With complimentary 24/7 Quality-Built (QB) Roadside Assistance Program (RAP) |
| Replaces OE Number | M0T32371ZC, M0T32371, 4608800A |
| Warranty | Lifetime Quality-Built limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | JC32010054, M0T32371ZC, M0T32371, 4608800A |
| Series | QB Premium |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Quality-Built®Starter, Remanufactured, Qb Premium
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
100
5 Star
0
Starter, Remanufactured, Qb Premium
4.0/5
The starter works fine.
I thought I would received a return shipping label for the old starter.
KO
Posted by Kevin O. / Wed, Oct 28
Hi Kevin,
Good Day! Thank you for your purchase.
As stated on our Return Policy the customer will be responsible for the cost of shipping the core back to us. Though the policy exist, we will provide you with a prepaid label to return the core.
We have sent you an email to better assist you with your concern. Thank you.
P
Answered by Philip / Mon, Nov 02Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.