Dorman® 42657 Rear Wiper Arm Help Series
Manufacturer #42657
|
Dorman® 42657 Rear Wiper Arm Help Series
Manufacturer #42657
|
$49.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Rear |
| Notes | 6 lbs. Pressure Rating; 180 degrees Head Angle; Articulated; Snap In Wiper End Type; Arc Type |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Replaces OE Number | 9L1Z17526A |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Product Fit | Direct Fit |
| Attachment Style | Bolt-On |
| Color Finish | Matte Black |
| Interchange Part Number | 9L1Z17526A |
| Length | 329 mm |
| Material | Plastic |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Help Series |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Dorman®Rear Wiper Arm Help Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Rear Wiper Arm Help Series
5.0/5
Amazing and fast service will be using in the future!
AJ
Posted by April J. / Mon, Aug 25
Easy to InstallRear Wiper Arm Help Series
5.0/5
So I broke the original wiper arm trying to put a new wiper blade on. This was quick and easy to change and install. I think the next time I need to change the rear wiper I will just pull it off the vehicle, slide the new blade in, and put it back on. And this part is new and looks good. The old one was a little faded.
CH
Posted by Charles H. / Tue, Sep 17
Overall impression looks good fits right glad I didn't have to send it backRear Wiper Arm Help Series
5.0/5
Wiper came on time fit exactly how it's supposed to excellent delivery
MC
Posted by Mark C. / Wed, Jan 31
Rear wiper armRear Wiper Arm Help Series
5.0/5
Exactly what I was looking for and fits like a glove. Thank you so much.
WH
Posted by William H. / Tue, Aug 15
Showing 1 - 4 of 4 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.