TrueDrive Front Driveshaft, 4WD, (37.48 in.)-(952 mm) Compressed Length
Manufacturer #RF54550026
|
On Sale
On Sale
TrueDrive Front Driveshaft, 4WD, (37.48 in.)-(952 mm) Compressed Length
Manufacturer #RF54550026
|
$209.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Location | Front |
| Condition | New |
| Length | (37.48 in.)-(952 mm) Compressed Length |
| Replaces OE Number | 5C3Z4A376G, F81Z4A376KA, F81Z4A376HA, 5C3Z4A376A |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Warranty | 1-year TrueDrive unlimited-mileage warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Promotions | Last Chance Deals |
| Interchange Part Number | 938199, 659300, 5C3Z4A376G, F81Z4A376KA, F81Z4A376HA, 5C3Z4A376A |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Returns Policy | 30-Day Return Policy |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
TrueDriveFront Driveshaft, 4Wd, (37.48 In.)-(952 Mm) Compressed Length
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
DriveshaftFront Driveshaft, 4Wd, (37.48 In.)-(952 Mm) Compressed Length
5.0/5
Came in fast fit right in could do better with ends of package no damage to drive shaft tho
CE
Posted by Charles E. / Wed, Jan 10
Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: I have a 2006 f250 crew cab 4x4 with a 5.4 triton v8 will this fit?Nick G. / Jan 07, 2024
Hi Nick, thank you for reaching out. If your vehicle is a 2006 Ford F-250 Super Duty with a 5.4-liter engine with an automatic transmission with 37.48 inches (952millimeter) long driveshaft, then yes. You can use this link to order the part and take advantage of our low price for this item: https://www.carparts.com/driveshaft/truedrive/rf54550026?can=CPAP3648_CSQA_20240107
I hope this helps. Happy shopping.
AP
Question: Will this uncompress a couple of inches to make it alittle longer?Lacey G. / Jan 25, 2023
Hi Gerald, thank you for reaching out. Yes, it will. You can use the link below to order the part while stocks last. Have a good one!
https://www.carparts.com/driveshaft/truedrive/rf54550026?can=cpab2020_csqa_20230125
AB
Question: Why won't this work on a 2008 f250 xlt ex cab with the 6.8l v10 ? The listing you have that is a fit for the v10 is 438 dollars and has the same collapsed length as this one. The listing for the v10 also has the 2008 5.4l listed as being an exact fit which is also listed here as an exact fit.David W. / Dec 24, 2022
Hi David, I'm glad to assist you. It fits the 5.4L engine only, not the 6.8L. Our best buy and the correct front driveshaft for the 6.8L is DSSFO609. Grab our promo price, which comes with a 30-day post-purchase price match guarantee. Click the link below to buy it today. Happy shopping!
https://www.carparts.com/details/Ford/F-250_Super_Duty/DSS/Driveshaft/2008/XLT/10_Cyl_6-dot-8L/DSSFO609.html?can=CPJE1043_CSQA_20221224
JE
Question: Do you measure your drive shafts from center of u-joint to center of u-joint?Cliff J. / May 17, 2022
Hi Cliff, I'm pleased to assist you. No. For this driveshaft, the measurement is taken from the center of the U-joint to the end of the flange on the opposite side. If interested, click on the link below to order while supplies last. You'll get a 30-day post-purchase price match guarantee with your order. I hope this helps. Enjoy shopping at Carparts.com!
https://www.carparts.com/driveshaft/truedrive/rf54550026?can=CPGG4850_20220516
GG
Question: Where do you take measurements from?Cliff J. / May 07, 2022
Hi Cliff, thank you for reaching out. The best way to show it is to look at part number a1659300. The first photo indicates where the measurements are taken from. Click the link below to order the TrueDrive shaft while it's at a great price. Have a good one!
https://www.carparts.com/driveshaft/truedrive/rf54550026?can=cpab2020_20220507
AB
Showing 1 - 5 of 6 Questions