Denso® SET-NP4511-8 Spark Plug, Set of 8, Platinum TT Series
Manufacturer #SET-NP4511-8
|
Free Shipping
Free Shipping
Denso® SET-NP4511-8 Spark Plug, Set of 8, Platinum TT Series
Manufacturer #SET-NP4511-8
|
$49.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Spark Plug Code | PT16TT |
| Electrode Tip Material | Platinum Electrode Tip |
| Quantity Sold | Set of 8 |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.0 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 18 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Platinum TT Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Set Of 8, Platinum Tt Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
100
Spark Plug, Set Of 8, Platinum Tt Series
5.0/5
👍👍👍👍👍👍👍👍👍
DS
Posted by Damean S. / Mon, Nov 10
ThanksSpark Plug, Set Of 8, Platinum Tt Series
5.0/5
Great item and fast shipping
TM
Posted by Timothy M. / Fri, Sep 27
Spark Plug, Set Of 8, Platinum Tt Series
5.0/5
Spark plug great and couldn’t beat the prices anywhere and love the platinum
AW
Posted by Alvin W. / Fri, Aug 23
like new againSpark Plug, Set Of 8, Platinum Tt Series
5.0/5
Installed easily..well made fast shipping . Car runs like new again !
KB
Posted by Kelly B. / Sat, Mar 23
Spark Plug, Set Of 8, Platinum Tt Series
5.0/5
Great product
GL
Posted by Gail L. / Sun, Feb 25
Showing 1 - 5 of 9 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Are these spark plugs calibrated?Gerardo T. / Jun 15, 2023
Hi Gerardo, thank you for reaching out. Yes, they are. You can click the link below to order the set while stocks last. Have a good one!
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/set-np4511-8?can=cpab2020_csqa_20230615
AB
Question: Are these pre-gaped, or do they have to be done manually? The book says .054. But it seems these are gapped where they are for a reason, yeah?Christian G. / May 16, 2024
Hi Christian, I'm glad to assist you. Yes. It is with a 0.04 gap size. For us to check carefully and be accurate on the part you need, please provide the complete details of your vehicle (year, make, model, submodel, 2WD/4WD, and engine size). The VIN would be helpful. You can also call our parts specialist (for real-time live & immediate assistance) on our toll-free number, 1-866-529-0412 (Mon to Sun).
JE
Question: Are returns free?Derrick A. / Sep 09, 2023
Hi Derrick, I'm pleased to assist you. It depends on the reason why you are returning them. You can learn more about our return policy here:
https://www.carparts.com/customer/returnpolicy
If you're interested in this set of plugs, click the link below to order while supplies last. Your order will come with a 30-day post-purchase price match guarantee. I hope this helps. Enjoy shopping!
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/set-np4511-8?can=CPGG4850_CSQA_20230908
GG
Showing 1 - 3 of 3 Questions