Denso® SET-NP5325-6 Spark Plug, Set of 6, Iridium Power Series
Manufacturer #SET-NP5325-6
|
Free Shipping
Free Shipping
Denso® SET-NP5325-6 Spark Plug, Set of 6, Iridium Power Series
Manufacturer #SET-NP5325-6
|
$60.99
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Spark Plug Code | IT16 |
| Electrode Tip Material | Iridium Electrode Tip |
| Quantity Sold | Set of 6 |
| Warranty | 1-year Denso limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Nickel |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Heat Range | 16 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 18 mm Reach |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Series | Iridium Power Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
Denso®Spark Plug, Set Of 6, Iridium Power Series
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
50
5 Star
50
Spark Plug, Set Of 6, Iridium Power Series
4.0/5
Very depenbleparts no doubt
AB
Posted by Antonio B. / Mon, Sep 11
Spark Plug, Set Of 6, Iridium Power Series
5.0/5
They were great
BB
Posted by Beverly B. / Mon, Aug 14
Showing 1 - 2 of 2 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: Are these sparkplugs better than the stock plugs for a 99 chevy lumina ?Little Mikey / Jan 01, 2024
Hi Michael, I'm glad to assist you. Yes, they are. If you're interested in this set of spark plugs, you can click on the link below for direct ordering to take advantage of our limited stocks. I hope this helps, and happy shopping.
https://www.carparts.com/spark-plug/denso/set-np5325-6?can=CPAE1047_CSQA_20231231
AE
Showing 1 - 1 of 1 Questions