NGK® SET-NG6953-8 Spark Plug, Set of 8, V-Power Series
Manufacturer #SET-NG6953-8
|
Free Shipping
Free Shipping
NGK® SET-NG6953-8 Spark Plug, Set of 8, V-Power Series
Manufacturer #SET-NG6953-8
|
$36.21
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Spark Plug Code | BKR5E-11 |
| Electrode Tip Material | Nickel alloy Electrode Tip |
| Replaces OE Number | 1765234, FR8DPX, RC12YC5, K16PRU11, SP424, 3924, 6953, FR3CLS6, 9004851158008, E364, 948200566, PBP0118110AA, 9004851158, 980795514E02, 586007635, MS851357, 000018BP01, 22401KA210, 1259967716, K5RF11, 980795514E, 2240155Y15 |
| Quantity Sold | Set of 8 |
| Warranty | 60-day NGK limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Electrode Core Material | Copper Electrode Core |
| Gap Size | 1.1 mm |
| Interchange Part Number | 1765234, FR8DPX, RC12YC5, K16PRU11, SP424, 3924, 6953, FR3CLS6, 9004851158008, E364, 948200566, PBP0118110AA, 9004851158, 980795514E02, 586007635, MS851357, 000018BP01, 22401KA210, 1259967716, K5RF11, 980795514E, 2240155Y15 |
| Product Fit | Direct Fit |
| Reach | 19 mm Reach |
| Series | V-Power Series |
| Thread Size | 14 mm thread size |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: What is the difference between jaguar xjr v 8 year and supercharged year 2003?Koessler R. / May 25, 2025
Hi Koessler, thank you for reaching out. Please call our parts team at 1-866-529-0412 and tell us which vehicle you want the 2003 Jaguar XJR V8 supercharged to compare with. For your reference, the 2003 Jaguar XJR comes with a supercharged V8 4.0-liter engine. If you have a 2003 Jaguar XJR, you can use this link to order this set and take advantage of our low price for this item: https://www.carparts.com/spark-plug/ngk/set-ng6953-8?cpcid=Q1BBUDM2NDh8V3JpdHRlbiBJbnRlcmFjdGlvbiBUZWFtIC0gQ1NRQXwvc3BhcmstcGx1Zy9uZ2svc2V0LW5nNjk1My04fDIwMjUwNTI1
I hope this helps. Happy shopping.
AP
Showing 1 - 1 of 1 Questions