AutoWheels® ALY05615U77N Jante Aluminum Silver Wheel - 20 in. X 8.5 in., 5 x 120 mm Bolt Pattern, Sold Individually
Manufacturer #ALY05615U77N
|
Free Shipping
Free Shipping
AutoWheels® ALY05615U77N Jante Aluminum Silver Wheel - 20 in. X 8.5 in., 5 x 120 mm Bolt Pattern, Sold Individually
Manufacturer #ALY05615U77N
|
$363.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | Painted Light Hyper Silver |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Aluminum |
| Color Finish | Silver |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 20 in. |
| Wheel Width | 8.5 in. |
| Bolt Pattern | 5 x 120 mm Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Offset | 45 mm offset |
| Hub Center Diameter | 66.9 mm Hub Center Diameter |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Replaces OE Number | 9599035 |
| Warranty | Jante 2-Year Limited Warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | 9599035 |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
AutoWheels®Jante Aluminum Silver Wheel - 20 In. X 8.5 In., 5 X 120 Mm Bolt Pattern, Sold Individually
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
100
4 Star
0
5 Star
0
Wrong size wheelJante Aluminum Silver Wheel - 20 In. X 8.5 In., 5 X 120 Mm Bolt Pattern, Sold Individually
3.0/5
The wheel could not be used. The car uses 19 inch wheels not 20 inch and the design was wrong.
It has been returned.
JL
Posted by Jay L. / Fri, Jun 26
Hi Jay, we're sorry to learn that the wheel did not match what you needed. Please note that your refund will be process within 2-3 business days after receiving and inspecting the part. We will notify you via email once credited. Thank you.
JS
Answered by John S / Fri, Jun 26Showing 1 - 1 of 1 Reviews
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.