Dorman® 939-247 Steel Black Wheel, 16 in. X 6.5 in., 5 x 114.3 mm Bolt Pattern
Manufacturer #939-247
|
Dorman® 939-247 Steel Black Wheel, 16 in. X 6.5 in., 5 x 114.3 mm Bolt Pattern
Manufacturer #939-247
|
$146.49
| Label | Value |
|---|---|
| Part | |
| Brand | |
| Notes | 66 mm Bore Diameter; 14.5 mm Lug Hole Diameter; 11.5 mm Valve Stem Diameter |
| Quantity Sold | Sold Individually |
| Material | Steel |
| Color Finish | Black |
| Condition | New |
| Product Fit | Direct Fit |
| Wheel Diameter | 16 in. |
| Wheel Width | 6.5 in. |
| Bolt Pattern | 5 x 114.3 mm Bolt Pattern |
| Recommended Use | OE Replacement |
| Offset | 40 mm offset |
| Backspacing | 5.39 in. |
| Numberof Lugs | 5 Lugs |
| Design | Hole/slot design |
| Load Capacity | 590 lbs. Weight Capacity |
| Replaces OE Number | STL62499U45, STL62499U45N, 403003RB0C, 40300JM00B, STL62499 |
| Warranty | Lifetime Dorman limited warranty |
| Prop 65 Warning |
|
| Interchange Part Number | STL62499U45, STL62499U45N, 403003RB0C, 40300JM00B, STL62499 |
| Series | OE Solutions Series |
Shipping Policy
We ship fast so you can get on the road that much faster. Check out our Shipping Policy for more details.
Return Policy
Not satisfied with your purchase? We offer returns for most items within 30 days of delivery for a refund. Check out our Return Policy for more details.
Warranty Policy
Right parts, guaranteed. If you find any defects, simply notify us within the warranty period, and we’ll take care of it. Check out our Warranty Policy for more details.
There are no reviews for this product.There are no reviews for this product.Be the first to write a review.
1 Star
0
2 Star
0
3 Star
0
4 Star
0
5 Star
0
Have a question about this product?Ask here. Our team of experts will assist you along with your fellow CarParts.com community members. Please add your vehicle information including year, make, model to better assist you.
Question: I have a Nissan rogue 2015 SLawd and I need the wheels of rear can you send me the link exactly which one is? Please thankyouAnibal R. / Jun 21, 2023
Hi Ramirez, I'm glad to assist you. We only have alloy wheels available for the 2015 Rogue SL AWD models. You can order them directly at this link: https://www.carparts.com/wheel/autowheels/jwaly62561u20n?can=CPAE1047_CSQA_20230621 I hope this helps, and we hope you can enjoy our ongoing discount and limited stocks. Happy shopping.
AE
Showing 1 - 1 of 1 Questions